Akil Watts, Timbers Academy, U.S. Soccer, 10.21.17
Courtesy of U.S. Soccer

Academy Update | Four Timbers Academy players named to first ever U.S. Soccer Men's YNT Summit

Timbers Academy players Akil Watts, Owen Guske, Isaac Homer and Ulysses Martinez were named to the first ever U.S. Soccer Men’s YNT Summit Camp, running from Jan. 2-11 in Lakewood Ranch, Florida.

Watts, who was part of the U.S. U-17 World Cup squad in India this past summer was called in for the U-19 roster while Guske comes in for the U-17's and Homer and Martinez competing with the U-16's.

With the 2018-2019 player cycle officially kicking off at the turn of the new year, U.S. Soccer Youth Technical Director Tab Ramos and the coaching staff will look to continue fostering a program-wide effort to develop world class players, coaches at the summit, which represents a first its kind youth training camp that will focus on integration between players, coaches and staff from the five oldest Youth National Teams, while laying the first foundational elements for qualifying the U.S. for the 2019 FIFA U-20 and U-17 World Cups.

U.S. Youth National Team Rosters by Position

U-20 Men’s National Team:
GOALKEEPERS (4): Eric Lopez (LA Galaxy; Los Angeles, Calif.), George Marks (North Carolina FC; Raleigh, N.C.), Trey Muse (Indiana University; Tukwila, Wash.), Brady Scott (FC Köln; Petaluma, Calif.)

DEFENDERS (12): Gedion Davis (JMG Association Barcelona; Barcelona, ESP), Jaylin Lindsay (Sporting Kansas City; Charlotte, N.C.), Jack Maher (St. Louis FC; Caseyville, Ill.), Mark McKenzie (Wake Forest; Bear, Del.), Glademir Mendoza (Real Salt Lake; Phoenix, Ariz.), Manny Perez (N.C. State University; Garner, N.C.), Matthew Real (Bethlehem Steel FC; Drexel Hill, Pa.), James Sands (New York City FC; Rye, N.Y.), Aedan Stanley (St. Louis FC; Columbia, Ill.), Angel Uribe (Club Tijuana; San Diego, Calif.), Sam Vines (Charlotte Independence; Charlotte, N.C.), Carson Vom Steeg (Stanford University; Santa Barbara, Calif.)

MIDFIELDERS (12): Christian Cappis (FC Dallas; Katy, Texas), Andrew Carlton (Atlanta United FC; Powder Springs, Ga.), Jose Carranza (Unattached; Manassas, Va.),  Chris Durkin (D.C. United; Glen Allen, Va.), Anthony Fontana (Bethlehem Steel FC; Newark, Del.), Chris Goslin (Atlanta United FC; Atlanta, Ga.), Brian Perez (Club Tijuana; San Diego, Calif.), Paxton Pomykal (FC Dallas; Highland Village, Texas), Brandon Servania (Wake Forest; Birmingham, Ala.), Greg Tracey (Colorado Rapids Academy; Arvada, Colo.), Juan Pablo Torres (K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen; Lilbirn, Ga.), Noah Verhoeven (Vancouver Whitecaps; Surrey, B.C)

FORWARDS (8): Jonathan Amon (FC Nordsjaelland; Summerville, S.C.), Simon Becher (Oakwood Academy; Brooklyn, Conn.), Shaft Brewer (RB Leipzig; Sacramento, Calif.), Griffin Dorsey (Indiana University; Evergreen, Colo.), Justin McMaster (Wake Forest; Atlanta, Ga.), Chris Nicola (Pateadores; Vancouver, Wash.), Nebiyou Perry  (AIK Fotboll; New York, N.Y), Justin Rennicks (Indiana University; Hamilton, Mass.)

U-19 Men’s National Team:
GOALKEEPERS (4): Alex Budnik (Sockers FC; Arlington Heights, Ill.), Sam Fowler (Seattle Sounders FC; Issaquah, Wash.), Justin Garces (Atlanta United FC; Miami, Fla.), Johan Penaranda (New York City FC; Long Beach, N.Y.)

DEFENDERS (8): Charlie Asensio (Atlanta United FC; Roswell, Ga.), Sergino Dest (Ajax; Almere-Stad, Netherlands), Jean-Julien Foe Nuphaus (San Jose Earthquakes; San Jose, Calif.), Chris Gloster (Unattached; Montclair, N.J.), Aboubacar Keita (Columbus Crew; Columbus, Ohio), Rayshaun McGann (Atlanta United FC; Palm Beach, Fla.), Chris Richards (FC Dallas; Hoover, Ala.), Akil Watts (Portland Timbers; Fort Wayne, Ind.)

MIDFIELDERS (6): Brenden Aaronson (Philadelphia Union; Medford, N.J.), Franuel Amaya (Pateadores; Santa Ana, Calif.), Blaine Ferri (Solar Soccer Club; Southlake, Texas), Richard Ledezma (Real Salt Lake; Casa Grande, Ariz.), Isaiah Parente (Columbus Crew; Cleveland, Ohio), AJ Seals (Orlando City SC; Orlando, Fla.)

FORWARDS (6): Ayo Akinola (Toronto FC; Brampton, Ontario), Matt Hundley (Colorado Rapids; Littleton, Colo.), Zyen Jones (Atlanta United FC; Clarkston, Ga.), Josh Penn (Sockers FC; Naperville, Ill.), Jeremy Rafanello (Philadelphia Union; Delran, N.J.), Sebastian Soto (Real Salt Lake; Casa Grande, Ariz.)

U-18 Men’s National Team:
GOALKEEPERS (4): Nick DeFreitas-Hansen (Everton; Southwest Ranches, Fla.), David Ochoa (Real Salt Lake; Oxnard, Calif,), Kris Shakes (Philadelphia Union; Austin, Texas), Collin Travasos (San Diego Surf Club; Encinitas, Calif.)

DEFENDERS (11): Jacob Akanyirige (San Jose Earthquakes; Pleasanton, Calif.), Julian Araujo (Barca Academy; Lompoc, Calif.), Nico Benalcazar (New York City FC; Wilton, Conn.), Kwabena Boateng (Sacramento Republic FC; Elk Grove, Calif.), Luke Hansen (Colorado Rapids; Littleton, Colo.), Ian Hoffman (Karlsuher SC; Karlsruher, Germany), Nelson Martinez (D.C. United; Woodbrigde, Va.), David Mendoza (Chicago Fire; Gage Park, Ill.), Jose Olmos (Barca Academy; Inglewood, Calif.), Leonardo Sepulveda (LA Galaxy; Corona, Calif.), Nick Slonina (Chicago Fire; Addison, Ill.)

MIDFIELDERS (10): Taylor Booth (Unattached; Eden, Utah), Cameron Duke (Sporting Kansas City; Overland Park, Kan.), Hunter George (Sacramento Republic F.C.; Lincoln, Calif.), Roberto Hategan (Sacramento Republic F.C.; Chicago, Ill.), Aidan Morris (Columbus Crew; Ft. Lauderdale, Fla.), Owen Otasowie (Wolverhampton Wanderers F.C.; New York, N.Y.), Marcelo Palomino (Houston Dynamo; Houston, Texas), Stuart Ritchie (FC Groningen; Pleaston, Calif.), Lawson Sunderland (Levante UD; Portland, Ore.), Will Vint (Manchester United F.C.; Chester, England)

FORWARDS (8): Justin Butler (FC Bayern Munich; Augsburg, Germany), Quincy Butler (Sacramento Republic F.C.; Sacramento, Calif.), Cameron Harper (Pateadores; Newport Beach, Calif.), Jalen Hawkins (FC Bayern Munich; Regensburg, Germany), Jake LaCava (Barca Academy; Gouverneur, N.Y.), Ulysses Llanez (LA Galaxy; Lynwood, Calif.), Axel Picazo (Philadelphia Union; Austin, Texas), Stefan Stojanovic (Shockers FC; Chicago, Ill.)            

U-17 Men’s National Team:
GOALKEEPERS (4): Aiden Hanes (Arsenal FC; Riverside, Calif.), John Tyler Harms (Shattuck-Saint Mary's; Whitefish Bay, Wisc.), Damian Las (Chicago Fire; Chicago, Ill.), Marzuq Puckerin (FC Greater Boston Bolts; Cambridge, Mass.)

DEFENDERS (12): Axel Alejandre (FC United; Chicago, Ill.), Michael Barragan (Atlas FC; Guadalajara, Mexico), George Bello (Atlanta United FC; Douglasville, Ga.), Amir Daley (New York Red Bulls; Elmont, N.Y.), Zackery Farnsworth (Real Salt Lake; Sandy Utah), Tayvon Gray (New York City FC; Bronx, N.Y.), Owen Guske (Portland Timbers; Saint Johns, Fla.), Kobe Hernandez (LA Galaxy; Los Angeles, Calif.), Mason Judge (Chargers Soccer Club, Tampa, Fla.), Kenneth Nielsen (Pateadores; Irvine, Calif.), Joseph Scally (New York City FC, Lake Grove, N.Y.), John Tolkin (New York Red Bulls, Chatham, N.J.)

MIDFIELDERS (10): Emmanuel Ameres (Chargers Soccer Club; Palmetto, Fla.), Julian Anderson (Philadelphia Union; Ocean, N.J.), Luis Flores (Shattuck-Saint Mary's; Half Moon Bay, Calif.), Gilbert Fuentes (San Jose Earthquakes; Tracy, Calif.), Bryang Kayo (D.C. United; Poolesville, Md.), Benjamin Redzic (FC Dallas; Carrollton, Texas), Louis Quin Rogers (De Anza Force; San Jose Calif.), Anthony Rouse (New York Soccer Club; Albany, N.Y.), Adam Saldana (Real So Cal; Panorama City, Calif.), Peter Stroud (New York Red Bulls; Chester, N.J.)

FORWARDS (10): Gianluca Busio (Sporting Kansas City; Greensboro, N.C.), Aboubacar Camara (Philadelphia Union; Philadelphia, Penn.), Cade Hagan (Sockers FC; Naperville, Ill.), Andres Jasson (New York City FC; Greenwich, Conn.), Diego Lopez (FC Golden State; Chino, Calif.), Alfonso Ocampo Chavez (Seattle Sounders FC; Fresno, Calif.), Joshua Pynadath (AFC Ajax; Amsterdam, Netherlands), Giovanni Reyna (New York City FC; Bedford Corners, N.Y.), Wasswa Robbins (Atlanta United FC; Atlanta, Ga.), Ray Serrano (Seattle Sounders FC; Graham, Wash.)

U-16 Boys’ National Team:
GOALKEEPERS (2): Gavin Krenecki (Sacramento Republic FC; Fair Oaks, Calif.), Jacob Morris (Real Colorado; Parker, Colo.)

DEFENDERS (8): Adrian Aguilar (LA Galaxy; Los Angeles, Calif.), Mauricio Cuevas (LA Galaxy; Los Angeles, Calif.), Jacob Greene (D.C. United; Crofton, Md.), Isaac Homer (Portland Timbers; Portland, Ore.), Ulysses Martinez (Portland Timbers; Mt. Angel, Ore.), Morris Matthews (New England Revolution; Cambridge, Mass.), Nico McMillan (Seattle Sounders FC; Seattle, Wash.), Casey Walls (San Jose Earthquakes; Mill Valley, Calif.)

MIDFIELDERS (8): Javier Casas (Chicago Fire; Addison, Ill.), Elton Chifamba (Crew SC Academy; Blacklick, Ohio), Caden Clark (Barca Academy; Medina, Minn.), Daniel Leyva (Seattle Sounders FC; Seattle, Wash.), Diego Luna (San Jose Earthquakes; Sunnyvale, Calif.), Jack McGlynn (BW Gottschee Academy; Middle Village, N.Y.), Alex Monis (FC United; Naperville, Ill.), Nicholas Pariano (Philadelphia Union; Ann Arbor, Mich.)

FORWARDS (6): Andres Cardinas (Weston FC; Doral, Fla.), Tyler Freeman (Sporting Kansas City; Shawnee, Kan.), Selmir Miscic (Philadelphia Union; Royersford, Pa.), Ricardo Pepi (FC Dallas; McKinney, Texas), Dante Sealy (FC Dallas; Frisco, Texas), Dantouma Toure (Players Development Academy; Trenton, N.J.)

Topics: